Brama dwuskrzydłowa czy przesuwna ?

28-04-2021

Jaką bramę wybrać ?

dwuskrzydłowa czy przesuwna ?

Brama to bardzo ważny element ogrodzenia, a jej wyboru najlepiej dokonać już na wczesnym etapie budowy. Nie należy jednak kierować się wyłącznie kwestiami estetycznymi, gdyż ważna jest również długość podjazdu, kształt działki czy nachylenie terenu.

Jakie są najważniejsze różnice między bramami dwuskrzydłowymi a przesuwnymi oraz jakie są ograniczenia dotyczące ich montażu ?

Brama dwuskrzydłowa

Brama dwuskrzydłowa to tradycyjne rozwiązanie, które posiada zazwyczaj dwa ruchome skrzydła montowane na słupkach z zawiasami. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się na wąskich, ale głębokich działkach, czyli np. na osiedlach o zabudowie szeregowej. Brama dwuskrzydłowa nie stwarza żadnych ograniczeń w kwestii lokalizacji furtki czy sadzenia roślin wzdłuż ogrodzenia.

Zgodnie z prawem, brama oraz furtka muszą się otwierać w kierunku środka posesji, nie stanowiąc zagrożenia dla pieszych ani samochodów. Z tego powodu montaż bramy dwuskrzydłowej może się okazać niemożliwy, gdy podjazd między ogrodzeniem a garażem jest stromy lub zbyt krótki. Przy bramie dwuskrzydłowej trzeba mieć również na uwadze konieczność odśnieżania w zimie obszaru, na którym otwierają się skrzydła.

   

Brama przesuwna

Brama przesuwna posiada zazwyczaj jedno skrzydło, które w trakcie otwierania porusza się wzdłuż ogrodzenia. Bramy przesuwne uważa się za rozwiązanie o bardziej nowoczesnym wyglądzie, a przy odpowiednio dobranych materiałach, świetnie prezentują się również przy tradycyjnych budynkach. Wyróżniamy dwa typy bram przesuwnych: szynowe oraz samonośne.

Bramy przesuwne szynowe posiadają specjalne prowadnice, po których skrzydło przemieszcza się w trakcie otwarcia. Warto pamiętać, że szyny wymagają regularnego czyszczenia i odśnieżania w zimie, gdyż w innym wypadku może dojść do uszkodzenia rolek bramy. 

Zdecydowanie bardziej praktycznym rozwiązaniem są bramy przesuwne samonośne, które nie wymagają umieszczania prowadnic na linii otwarcia. Skrzydło bramy przesuwa się nie dotykając podłoża, co eliminuje między innymi konieczność odśnieżania w zimie. Przy planowaniu takiego rozwiązania należy jednak pamiętać, że wymaga ono więcej przestrzeni wzdłuż ogrodzenia – dodatkowa przeciwwaga ma zazwyczaj długość 1/3 długości skrzydła.

Niezależnie od typu bramy, podczas otwierania na jej drodze nie mogą znajdować się żadne rośliny, ani inne przedmioty. Przy montażu bramy przesuwnej należy również dobrze zaplanować położenie furtki, aby nie doszło do uszkodzenia ogrodzenia lub zablokowania wejścia na posesję przez otwarte skrzydło.

Zaletą bramy przesuwnej jest fakt, że po otwarciu skrzydło nie zajmuje miejsca na podjeździe, a dla samochodu dostępne jest pełne światło wjazdu. Bramy o takiej konstrukcji dobrze się sprawdzają w sytuacji, gdy działka jest szeroka, ale odległość między ogrodzeniem a budynkiem niewielka.

   

 

  

NEWSLETTER

Zapisz się na newsletter i otrzymuj powiadomienia o promocjach.